Jakie są zalety kominka z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym różni się od zwykłego wkładu kominkowego. Współpracuje on z tradycyjną grzejnikową instalacją C.O. Moc cieplna takich kominków wynosi od kilku do blisko 40 kW Zazwyczaj kominek z płaszczem wodnym nie jest jedynym źródłem ciepła w domu. Kominek z płaszczem wodnym różni się od zwykłego wkładu kominkowego. Współpracuje on z tradycyjną grzejnikową instalacją C.O. Moc cieplna takich kominków wynosi od kilku do blisko 40 kW

Zazwyczaj kominek z płaszczem wodnym nie jest jedynym źródłem ciepła w domu. Powód jest prosty – drewno w kominku pali się najwyżej kilka godzin, potem woda w instalacji zaczyna stygnąć. Jeśli na czas nie uzupełni się drewna, a na dworze będzie duży mróz, instalacji grozi zamarznięcie, co zwykle kończy się jej uszkodzeniem. Dlatego do instalacji grzewczej zasilanej kominkiem z płaszczem wodnym podłącza się drugie źródło ciepła – bezobsługowy kocioł gazowy, olejowy lub elektryczny. Włączony kocioł, dzięki najprostszej nawet automatyce pozostanie w trybie czuwania do czasu, gdy temperatura wody w instalacji spadnie. Wówczas zacznie pracować i podgrzewać wodę znajdującą się w obiegu, do temperatury nastawionej wcześniej przez użytkownika.

Kiedy chcemy oszczędzać palimy w kominku drewnem. Gdy zaś kominek nie pracuje, instalacja jest zasilana przez kocioł, który w zależności o tego jaka temperatura zostanie nastawiona , albo zapewnia w domu komfort cieplny, albo – podgrzewając wodę do kilkunastu stopni powyżej zera – tylko zabezpiecza instalację przed zamarznięciem w czasie dłuższej nieobecności mieszkańców.